Moje szczenięce lata w Rozwadowie
Sklep | Słownik | Forum
Twoje Menu
Forum Rozwadowa
Pogoda dzień
Pogoda noc
Pobierz pliki
Quizy o Rozwadowie
Informacje SMS
KONTAKT
CHAT LIVE
Historia Rozwadowa
Wiadomości
Teksty i filmy
Książka o mieście
Cmentarz parafialny
Znajdź groby
Katalog stron
A to ciekawe...
Filmy o Rozwadowie
Polecamy strony
Nasz Czas - magazyn
Przyjaciele Ziemi
Sebastian Sobowiec
Nasze strony
Koło Wędkarskie
Forum Rozwadowa
Cmentarz-wyszukaj
Sklep on-line
Słownik Regionu
Wystawa malarstwa Henryka Siemiradzkiego
Jedynie w Muzeum Regionalnym w Rozwadowie oglądać można niezwykle interesujący zestaw prac znakomitego malarza, z których części nie widziano w Polsce od kilkudziesięciu lat. Część wystawy, obejmująca 13 obrazów, jest po raz pierwszy prezentowana w powojennej Polsce i w całości pokazana wyłącznie w Rozwadowie. Kolekcję liczącą prawie 30 dzieł Henryka Siemiradzkiego można od piątku oglądać w Muzeum Regionalnym w Rozwadowie.


Adam Firliciński-Moje szczenięce lata w Rozwadowie

Niezaprzeczalnym walorem ekspozycji jest to, iż przedstawia obrazy ukazujące różne kręgi zainteresowań mistrza, zarówno w zakresie podejmowanego tematu, jak i formy. Obok sztandarowych obrazów, w których czerpał inspirację z motywów antycznych ("Za przykładem bogów", "U źródła"), chrześcijańskich ("Chrystus i Samarytanka") czy idyllicznych ("Scena przy studni"), pojawiają się motywy ludowe rodem z Ukrainy ("Noc na Iwana Kupała", "Sielska idylla"), znakomite portrety ("Greczynka", "Portret młodej Włoszki"), a także studia do słynnych plafonów i kurtyn teatralnych ("Andromeda", "Amor i Psyche") oraz zaskakujące, barwne, tchnące impresjonizmem szkice, ukazujące zupełnie inne oblicze Siemiradzkiego.

Każdy z admiratorów dzieł malarza znajdzie wszystko to, co u Siemiradzkiego najlepsze; precyzję rysunku i kompozycji, wyczucie koloru i niepowtarzalną grę światła, a w dodatku okazję do prześledzenia poszczególnych etapów procesu twórczego.


Fot. M. Ziemba

Na wystawie można oglądać dzieła inspirowane m.in. antykiem - "Za przykładem bogów", "U źródła"; chrześcijaństwem - "Chrystus i Samarytanka"; ludowością - "Noc na Iwana Kupała", "Sielska idylla", oraz portrety, a także studia kurtyn teatralnych, szkice i kopię kurtyny teatru lwowskiego.


Fot. M. Ziemba

Henryk Hektor Siemiradzki (1843-1902) - polski malarz, przedstawiciel akademizmu w polskim malarstwie. Był członkiem wielu akademii europejskich. Tematykę swych dzieł czerpał m.in. z antyku. Malował monumentalne, teatralne kompozycje. Jeden ze swoich obrazów - "Pochodnie Nerona" - ofiarował miastu Kraków, jako pierwszy obraz do krakowskiego Muzeum Narodowego. Był autorem wielu obrazów, a także kurtyn teatralnych w Krakowie i we Lwowie.

Siemiradzki urodził się w Biełgorodzie koło Charkowa. Był synem wysokiego oficera armii carskiej, ale wychowanym w tradycji polskiej, katolickiej. Po ukończeniu studiów w Petersburgu w 1871 roku wyjechał do Monachium, a po roku - do Włoch, gdzie mieszkał prawie do śmierci. W 1884 kupił dworek w Strzałkowie koło Radomska. W 1901 zachorował, stracił mowę. Na krótko przed śmiercią, za zgodą lekarzy, wyjechał do Strzałkowa i tam zmarł w 1902 roku. Został pochowany w krypcie zasłużonych na krakowskiej Skałce.

Ekspozycja jest elementem kolejnego projektu stalowowolskiego muzeum, finansowanego z funduszy unijnych, pod nazwą "Dialog nowoczesności z tradycją - polsko-ukraińskie spotkania ze sztuką" oraz częścią cyklu prezentującego mniej znane dzieła wielkich artystów (zapoczątkowany wystawą "Boznańska nieznana").

Ekspozycję można oglądać do 15 lipca br.
01-05-2007 komentarze (0)
NOWA KSIĄŻKA!
Cmentarz parafialny w Rozwadowie
Kalendarz
Maj
Nd Pn Wt Sr Cz Pt So
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Aktualna pogoda
Temperatura: st.
Ciśnienie: 0 hpa
Wiatr: 0 m/s
Kierunek wiatru: st.
Widzialność: 0 km
 
© 2004-2024 Portal Rozwadow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.